NBXDPA017LN1TAG OverviewA 6-CLCC box encloses the digital timer. Set the programmable timer's frequency to 156.25MHz 312.5MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. It is recommended that you mount your device using type Surface Mount.There is a voltage 2.375V~3.63V available on the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 85mA voltage. The PureEdge™ relates to the digital timer's series. It is based on NBXDPA017. The timer clock contains 6 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 3.3V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: VOLTAGE 2.5 AND FREQ 312.5 MHZ POSSIBLE; TRI-STATE; E/D FUNCTION; DIFFERENTIAL O/P; TAPE AND REEL. On operating frequency, it's available in the range of 156.25MHz. The sum of the IC chip pins is 6 . The number of the chip's terminations sums up to 6.
NBXDPA017LN1TAG FeaturesOperate frequency at 156.25MHz 312.5MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: VOLTAGE 2.5 AND FREQ 312.5 MHZ POSSIBLE; TRI-STATE; E/D FUNCTION; DIFFERENTIAL O/P; TAPE AND REEL
NBXDPA017LN1TAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBXDPA017LN1TAG Programmable Timers & Oscillators applications.
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PureEdge™ |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | Oscillator, Crystal |
| Additional Feature | VOLTAGE 2.5 AND FREQ 312.5 MHZ POSSIBLE; TRI-STATE; E/D FUNCTION; DIFFERENTIAL O/P; TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Depth | 5mm |
| Frequency | 156.25MHz 312.5MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Base Part Number | NBXDPA017 |
| Pin Count | 6 |
| Physical Dimension | 7.0mm x 5.0mm x 1.9mm |
| Operating Frequency | 156.25MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Rise Time-Max | 0.4ns |
| Fall Time-Max | 0.4ns |
| Symmetry-Max | 52/48% |
| Operating Supply Current | 85mA |
| Supply Current-Max | 105mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Load | 100 OHM |
| Length | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |