NBXHBA019LNHTAG OverviewIt is enclosed in the 6-CLCC packaging along with the digital timer. In this case, the frequency of the programmable timer is set to 125MHz 250MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. The recommended mounting type is Surface Mount.2.97V~3.63V can be supplied as a voltage by the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 78mA voltage. The PureEdge™ relates to the digital timer's series. It is based on NBXHBA019. The timer clock contains 6 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. The digital timer has a frequency tolerance value of 0.005%. The sum of the IC chip pins is 6 . The number of the chip's terminations sums up to 6.
NBXHBA019LNHTAG FeaturesOperate frequency at 125MHz 250MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
NBXHBA019LNHTAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBXHBA019LNHTAG Programmable Timers & Oscillators applications.
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
Long Time One Shot
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PureEdge™ |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Crystal |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Depth | 5mm |
| Frequency | 125MHz 250MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Base Part Number | NBXHBA019 |
| Pin Count | 6 |
| Power Supplies | 3.3V |
| Interface | I2C, Serial |
| Operating Supply Current | 78mA |
| Frequency Tolerance | 0.005% |
| Supply Current-Max | 100mA |
| Access Time | 900 ns |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Density | 128 kb |
| Height | 1.9mm |
| Length | 7mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |