NBXSBA022LN1TAG OverviewThere is a 6-CLCC that comes with the timer clock, which is enclosed in the packaging. Frequency 187.5MHz is set on the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Type Surface Mount mounting is recommended.Using the programmable timer, a voltage of 2.97V~3.63V can be supplied.The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 80mA voltage. The PureEdge™ relates to the digital timer's series. It is based on NBXSBA022. The timer clock contains 6 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 3.3V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. The sum of the IC chip pins is 6 . The number of the chip's terminations sums up to 6.
NBXSBA022LN1TAG FeaturesOperate frequency at 187.5MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
NBXSBA022LN1TAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBXSBA022LN1TAG Programmable Timers & Oscillators applications.
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PureEdge™ |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Crystal |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Depth | 5mm |
| Frequency | 187.5MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Base Part Number | NBXSBA022 |
| Pin Count | 6 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Operating Supply Current | 80mA |
| Supply Current-Max | 100mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |