LTC6992MPS6-2#TRPBF OverviewIt is enclosed in the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 packaging along with the digital timer. In this case, the frequency of the programmable timer is set to 3.81Hz~1MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. The recommended mounting type is Surface Mount.2.25V~5.5V can be supplied as a voltage by the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Silicon. The operating temperature of this timer clock is -55°C~125°C. To keep the clock timer's supply current at 365μA. The TimerBlox® relates to the digital timer's series. It is based on LTC6992. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. The sum of the IC chip pins is 6 . The number of the chip's terminations sums up to 6.
LTC6992MPS6-2#TRPBF FeaturesOperate frequency at 3.81Hz~1MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:365μA
LTC6992MPS6-2#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6992MPS6-2#TRPBF Programmable Timers & Oscillators applications.
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
Long Time One Shot
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TimerBlox® |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Silicon |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Frequency | 3.81Hz~1MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC6992 |
| Pin Count | 6 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G6 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25V |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 365μA |
| Length | 2.9mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 1.625mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |