NC7SZ157P6X-L22347 OverviewThis encoder is embedded inside a SC-70-6 package.Packing the encoder in a Reel case is recommended to ensure that it is protected.I have mounted this motor encoder in the way of the Surface Mount axis.There are two types of Multiplexer types that can be identified.As a general rule, it is recommended to pack the encoder magnetic in the SC-70-6 case.A NC7SZ157 series quadrature encode, it can be found in the electrical quadrature encode category.The encoder definition contains a number of 1 Circuit.
NC7SZ157P6X-L22347 FeaturesIn SC-70-6 package
Mounting Type: Surface Mount
1 Circuit circuits
NC7SZ157P6X-L22347 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NC7SZ157P6X-L22347 Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
| Package / Case | SC-70-6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SC-70-6 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Logic Family | NC7 |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Tolerant I/Os | 5.5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | NC7SZ157 |
| Mfr | onsemi |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Series | NC7SZ157 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Type | Multiplexer |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Circuit | 1 x 2:1 |
| Configuration | 1 x 2:1 |
| Number of Circuits | 1 Circuit |
| Logic Function | Multiplexer |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Logic Type | Multiplexer |
| Number of Input Lines | 2 Input |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 1 Output |
| Product | Multiplexers |