TVP5040CPFP OverviewPackage 80-TQFP Exposed Pad contains the embedded encoder.In order to keep the encoder safe, it is recommended that you pack it in a Tray case.Surface Mount-axis is mounted on this motor encoder.As a type, it falls under the Video Decoder category.The encoder connected in Conferencing, Set-Top Boxes is suitable for this connector.Power supplies with switching capability use the 3V~3.6V digital power of the optical encoder.3.1V~3.5V can apply analog supply voltage.A 80-HTQFP (12x12) case should be used to pack the encoder magnetic.
TVP5040CPFP FeaturesIn 80-TQFP Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
TVP5040CPFP ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TVP5040CPFP Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 80-HTQFP (12x12) |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Video Decoder |
| Applications | Conferencing, Set-Top Boxes |
| Voltage - Supply, Analog | 3.1V~3.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 3.3V DIGITAL SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TVP5040 |
| Pin Count | 80 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.5V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Current-Max | 340mA |
| Lead Free | Contains Lead |