NL3S325FCT2G OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 9-UFBGA, WLCSP case has been embedded with it. I have a device with 2 channels attached to it. In this part, you will find Audio Processor functions that you may find useful. In addition to being used in Audio Systems, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -40°C~85°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 9 terminations, which means it has 9 terminations on it. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 1.6V. Max supply voltage (Vsup) reaches 3.7V. The supply voltage of the device can be as high as 1.8V. An analog IC, referred to as AUDIO/VIDEO SWITCH, is used by this device to generate analog signals.
NL3S325FCT2G FeaturesWith 9-UFBGA, WLCSP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
Supply voltage at 1.8V volts
NL3S325FCT2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NL3S325FCT2G Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Lifecycle Status | CONSULT SALES OFFICE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-UFBGA, WLCSP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2017 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 9 |
| Applications | Audio Systems |
| Voltage - Supply | 1.6V~3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B9 |
| Function | Audio Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.6V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| On-State Resistance (Max) | 2Ohm |
| Switch-on Time-Max | 400ns |
| Switch-off Time-Max | 140ns |
| Length | 1.19mm |
| Width | 1.19mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |