OMAP3503DCBB OverviewWith a packing size of 515-VFBGA, FCBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~90°C TJ. A OMAP-35xx series item. A ARM® Cortex®-A8 processor is present in this CPU. The CPU contains LPDDR RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of HDQ/1-Wire, I2C, McBSP, McSPI, MMC/SD/SDIO, UART. 1.8V 3.0V is the CPU's I/O address. I would rate this as a DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. You can search for variants of a microprocessor with OMAP3503. As a whole, there are 515 terminations. A 1.8V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. At 600MHz, the CPU operates. For information about 515 pins, please refer to the datasheet. In order to transfer data, there is a bandwidth of 32b. There are 515 pins injected into the embedded microprocessor body. With the Surface Mount mounted, this CPU is widely used in a wide range of applications. A CPU core voltage of 1.35V is present. There is 64kB RAM (Random Access Memory). Microprocessors should never be supplied with voltages above 1.35V in normalcircumstances. Micro processors should be supplied with 985mV as their lowest voltage. There are 188 I/Os connected to the CPU programs. 288kB bytes of memory are allocated to the CPU. An example of a 12 counter can be found here. 3 UART (Universal Asynchro3us Receiver/Transmitter) channels are provided by this CPU microprocessorThis CPU microprocessor can conduct in a 32-bit manner.
OMAP3503DCBB FeaturesARM® Cortex®-A8 Core
32b-Bit Data Bus Width
64kB RAM
188 I/Os
OMAP3503DCBB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OMAP3503DCBB Microprocessor applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 515-VFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 515 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | OMAP-35xx |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 515 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 600MHz |
| Base Part Number | OMAP3503 |
| Pin Count | 515 |
| Voltage | 1.35V |
| Interface | I2C, MMC, SDIO, SPI, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 1.35V |
| Min Supply Voltage | 985mV |
| Memory Size | 288kB |
| Number of I/O | 188 |
| RAM Size | 64kB |
| Memory Type | L2 Cache, ROM, SRAM |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Number of Bits | 32 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 12 |
| Core Architecture | ARM |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.0V |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | LPDDR |
| USB | USB 1.x (3), USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | HDQ/1-Wire, I2C, McBSP, McSPI, MMC/SD/SDIO, UART |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ SIMD |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | SINGLE |
| Display & Interface Controllers | LCD |
| Height | 610μm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |