![]()
Add to cart |
The MCIMX283CVM4BR2 is a low-power, high-performance applications processor optimized for the general embedded industrial and consumer markets.
ARM926EJ-S CPU running at 454 MHz:
— 16-Kbyte instruction cache and 32-Kbyte data cache
— Arm-embedded trace macrocell (CoreSight™ ETM9™)
— Parallel JTAG interface
128 KBytes of integrated low-power on-chip SRAM
128 KBytes of integrated mask-programmable on-chip ROM
1280 bits of on-chip one-time-programmable (OCOTP) ROM
16-bit mobile DDR (mDDR) (1.8 V), DDR2 (1.8 V) and LV-DDR2 (1.5 V), up to 205 MHz DDR clock frequency with voltage overdrive
Support for up to eight NAND Flash memory devices with up to 20-bit BCH ECC
Four synchronous serial ports (SSP) for SDIO/MMC/MS/SPI: SSP0, SSP1, SSP2, and SSP3. SSP0 and SSP1 can support three modes,1-bit, 4-bit, and 8-bit, whereas SSP2 and SSP3 can support only 1-bit and 4-bit modes.
10/100-Mbps Ethernet MAC compatible with IEEE Std 802.3™:
— Single 10/100 Ethernet with GMII/RMII or Dual 10/100 Ethernet with RMII interface
— Supporting IEEE Std 1588™-compatible hardware timestamp
— Supporting 50-MHz/25-MHz clock output for external Ethernet PHY
Two 2.0B protocol-compatible Controller Area Network (CAN) interfaces
One USB2.0 OTG device/host controller and PHY
One USB2.0 host controller and PHY
LCD controller, up to 24-bit RGB (DOTCK) modes and 24-bit system-mode
Pixel-processing pipeline (PXP) supports a full path from colour-space conversion, scaling, and alpha-blending to the rotation without intermediate memory access.
SPDIF transmitter
Dual serial audio interface (SAIF) to support full-duplex transmit and receive operations; each SAIF supports three stereo pairs
Human-machine interface (HMI) panels: industrial, home
Industrial Drive, PLC, I/O control display, factory robotics display, graphical remote controls
Handheld scanners and printers
Patient-monitoring, portable medical devices
Smart energy meters, energy gateways
Media phones, media gateways
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Package / Case | 289-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | i.MX28 |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 289 |
| ECCN Code | 5A992 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MCIMX283 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B289 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.55V |
| Power Supplies | 1.41.8V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.35V |
| Speed | 454MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Bit Size | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | LVDDR, LVDDR2, DDR2 |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, SSP, UART |
| Co-Processors/DSP | Data; DCP |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Hardware ID |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD, Touchscreen |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.37mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |