PCM1861QDBTRQ1 Overview30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) is available as a package.There is a Tape & Reel (TR) package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -40°C~125°C to maintain normal operation.There is an outstanding ADC, Audio that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 3V~3.6V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 30.You can access high performance with 1 functions here.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 2 channels.In case you are interested in similar specs, you can search "PCM1861".ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 3.3V.ADCs/DACs is a device that can capture data in 24-bADCs/DACs resolution.There are 30 pins on the unit.There are 2 analog IN channels implemented due to the high-level acquisition of analog sources.Data acquisition is optimized by setting 0 DAC channels.The unit belongs to the Automotive, AEC-Q100 series.Data acquisition was fast and precise thanks to this component's 8 analog inputs.
PCM1861QDBTRQ1 FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
24-Bit acquisition unit
8 analog inputs.
PCM1861QDBTRQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
PCM1861QDBTRQ1 ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 30 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 30 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC, Audio |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | PCM1861 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 24 |
| Data Interface | I2C, SPI |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Output Format | SERIAL |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of DAC Channels | 0 |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |