MAX198BEWI OverviewADCs/DACs is enclosed in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.Keeping the working temperature at -40°C ~ 85°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding Data Acquisition System (DAS).You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read 4.75V ~ 5.25V for the supply voltage, it is best to redo it.Using 6 channels, this unit efficiently performs complex tasks.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 12-bit data at a high resolution.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters incorporates 1 A/D converters.- is the series number of this unit.
MAX198BEWI FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
12-Bit acquisition unit
MAX198BEWI ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX198BEWI ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX198 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 6 |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Features | - |