PI6C20800SVE OverviewThe package Tube includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. This termination has 48 terminations. 3.3V is the voltage provided by this part. 260 runs using this part's peak reflow temperature. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 400MHz. Vsup reaches 3.465V at its maximum. There is a wide range of operating temperatures for 0°C~70°C. Components can produce voltages of 3.135V~3.465V. Its main function is PCI Express (PCIe). A total of 2013 publications have been made of the part. In order to search for information, you will use the base part number PI6C20800. With Surface Mount, it is recommended that it be mounted. A device with 48 pins is designed. A 3.3V supply voltage should be maintained. In this device, 7 outputs can be maintained. If you choose a part from the 6C family, you can find parts that are related to that part. There are PLL BASED CLOCK DRIVER logic IC types used in it.
PI6C20800SVE FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 48 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
PI6C20800SVE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C20800SVE application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PI6C20800 |
| Number of Outputs | 7 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 250mA |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Family | 6C |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 6.5 ns |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |