PI6C2405A-1HWEX OverviewClock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 8 terminations in this file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, TTL is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 133MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There is a maximum voltage of 3.6V for this clock generator. Keeping the supply voltage for this frequency synthesizer above 3V is recommended for safety reasons. There are 3V~3.6V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at 0°C~70°C, which is 0°C~70°C. It is possible to classify this electronic component as a Zero Delay Buffer. The related electrical components for the base part number PI6C2405 can be found below. A 8 pin is available on the clock PLL. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3.3V. The timing skew of this frequency synthesizer is low at 0.2 nsmax. There are 5 pins configured for enabling high true outputs on this clock generator. 6C-family clock generators are similar.
PI6C2405A-1HWEX FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
5 true outputs
PI6C2405A-1HWEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C2405A-1HWEX Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Zero Delay Buffer |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PI6C2405 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 54mA |
| Frequency (Max) | 133MHz |
| Family | 6C |
| Input | TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Propagation Delay (tpd) | 0.3 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Number of True Outputs | 5 |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |