PI6C557-03LE OverviewThe Tube package contains it. There is a case with 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) included. Mounting type Surface Mount is recommended. Clock program contains 16 terminations. There is 3.3V voltage provided by the part. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. There are CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs in this device. The device has 1. normaloperation has a frequency of 200MHz. The operating temperature range of -40°C~85°C can be varied. Components can supply voltages of 3V~3.6V. The component's main purpose is Ethernet, PCI Express (PCIe). Output HCSL, LVDS is intended. The part has been published 2013 times. If you want to search for information about a part, you can use PI6C557. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 16 pins on the device. Circuits application is recommended to keep the supply voltage at 3.3V volts. There is the ability to maintain 2 outputs on the device. Supply current can be operated at 50mA. In the case of 25MHz, it is capable of achieving excellent efficiency.
PI6C557-03LE FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVDS
with 16 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
PI6C557-03LE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C557-03LE application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 25MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | PI6C557 |
| Output | HCSL, LVDS |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 50mA |
| Nominal Supply Current | 65mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | CMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Main Purpose | Ethernet, PCI Express (PCIe) |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |