PS081FN OverviewMaterials from Cut Tape (CT) are used in its packaging.A 56-WFQFN Exposed Pad package is used for space-saving purposes.Due to the fact that it is a type of Resistive, it can deliver superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the technique of Surface Mount.To avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be kept at -40°C~125°C.A 56 termination prevents signals from reflecting off of the end of a transmission line.Sensor and detector interface is powered by a voltage of 3.3V.In Surface Mount, it is mounted.If the operating supply current is maintained at 150nA, efficiency can be improved.There is a minimum supply voltage of 2.1V.Sensor and detector interface is maintained at 3.6V that the maximum supply voltage will be maintained.This device is part of the PICOSTRAIN® series and provides the designer with an extremely efficient and reliable device for use in a wide range of environments.
PS081FN FeaturesWith 3.3V channels
operate temperature at the range of 150nA
consumer IC type: 2.1V
PS081FN ApplicationsThere are a lot of ams
PS081FN applications of sensor and detector interfaces.
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | PICOSTRAIN® |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| Type | Resistive |
| Terminal Finish | Gold (Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N56 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.1V |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Current | 150nA |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |