PT7C43190LE OverviewThere is an embedded version in the package 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).This electrical RTC is powered by 1.35V~5.5V voltage.This electrical real time clock is of type Clock/Calendar.Surface Mount is the way to mount this real time clock (RTC).A temperature of -40°C~85°C should be used for operation.During operation, Alarm, Leap Year, Square Wave Output can be guaranteed.The 8 termination is the practice of terminating a transmission line with a RTC module matched to its characteristic impedance.It is possible to see 3V voltage being supplied to this RTC real time clock.A power supply of 3/5V is used to power it.In this system, there are 1 timers, which are real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.
PT7C43190LE Features8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
8 terminations
3/5V power supplies
PT7C43190LE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT7C43190LE Real Time Clocks applications.
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.35V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.6μA~14μA @ 3V~5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Volatile | NO |
| Information Access Method | SERIAL, 3-WIRE |
| Length | 4.4mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |