RX-4803LC:UA3 PURE SN OverviewThere is an embedded version in the package 12-TFSOJ (0.094, 2.40mm Width).Packaged as Tape & Reel (TR).This electrical RTC is powered by 1.6V~5.5V voltage.This electrical real time clock is of type Clock/Calendar.Surface Mount is the way to mount this real time clock (RTC).A temperature of -40°C~85°C should be used for operation.During operation, Alarm, Leap Year can be guaranteed.Real-time clocks belonging to the RX-4803LC series are this type.
RX-4803LC:UA3 PURE SN Features12-TFSOJ (0.094, 2.40mm Width) package
RX-4803LC series
RX-4803LC:UA3 PURE SN ApplicationsThere are a lot of EPSON
RX-4803LC:UA3 PURE SN Real Time Clocks applications.
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-TFSOJ (0.094, 2.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 12-VSOJ |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | RX-4803LC |
| Feature | Alarm, Leap Year |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 1.6V~5.5V |
| Interface | SPI |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 2.1μA~3.4μA @ 3V~5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |