PT7C4363WEX OverviewThere is an embedded version in the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Packaged as Tape & Reel (TR).This electrical RTC is powered by 1.3V~5.5V voltage.This electrical real time clock is of type Clock/Calendar.Surface Mount is the way to mount this real time clock (RTC).A temperature of -40°C~85°C TA should be used for operation.During operation, Alarm, Leap Year, Square Wave Output can be guaranteed.The 8 termination is the practice of terminating a transmission line with a RTC module matched to its characteristic impedance.It is possible to see 3V voltage being supplied to this RTC real time clock.This RTC module has a mounting type of Surface Mount.A power supply of 1.5/5V is used to power it.In this system, there are 1 timers, which are real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.
PT7C4363WEX Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 terminations
1.5/5V power supplies
PT7C4363WEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT7C4363WEX Real Time Clocks applications.
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.5/5V |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Logic Function | Clock |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.85μA~0.9μA @ 3V~5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Volatile | NO |
| Information Access Method | I2C |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |