RV-3032-C7 32.768KHZ-2.5PPM-TA-QC OverviewIn the 3.2 mm x 1.5 mm package, real time clocks is embedded.MouseReel is the way time clock is packaged.1.3V ~ 5.5V is the supply voltage of this electrical RTC.Clock/Calendar is the type of this electrical real time clock.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.-40°C ~ 105°C (TA) should be the operating temperature.This electrical digital time clock has a supply voltage of -.A memory of 16B, 32B can be used to store data and programs.It belongs to the RV-3032-C7 series of real time clocks.
RV-3032-C7 32.768KHZ-2.5PPM-TA-QC Features3.2 mm x 1.5 mm package
RV-3032-C7 series
RV-3032-C7 32.768KHZ-2.5PPM-TA-QC ApplicationsThere are a lot of Micro Crystal
RV-3032-C7 32.768KHZ-2.5PPM-TA-QC Real Time Clocks applications.
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
| Package / Case | 3.2 mm x 1.5 mm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SON (3.2x1.5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Battery Backup Switching | Backup Switching |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Mfr | Micro Crystal AG |
| Product Status | Active |
| Packaging | MouseReel |
| Series | RV-3032-C7 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 1.3V ~ 5.5V |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Memory Size | 16B, 32B |
| Time Format | HH:MM:SS:hh |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 210nA @ 3V |
| Voltage - Supply, Battery | - |
| Features | Alarm, Battery Switch, Clock Output Hz-MHz, Event Input, Temperature Alarm, Timer, Trickle Charge with Charge Pump |