PT8A2642PE OverviewThere are materials in the package from Tube.In order to save space, the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package is used.Having the ability to provide superior performance because it is a type of Infrared (IR).Using the Through Hole technique, it is mounted.Keeping the operating temperature at -20°C~70°C will prevent the use of unnecessary cooling processes.The 16 termination prevents signals from reflecting off the transmission line's end.As long as the supply voltage is 5V, it will operate.This device is permitted to be used when powered by a supply current of 120μA.Sensor and detector interface has been designed to operate at 5V power supplies.
PT8A2642PE FeaturesWith 5V channels
PT8A2642PE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT8A2642PE applications of sensor and detector interfaces.
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
Simple bus-controlled part for remote control and
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -20°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Infrared (IR) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Current - Supply | 120μA |
| RoHS Status | RoHS Compliant |