ADPD4001BCBZR7 OverviewThere is a package that contains materials from Tape & Reel (TR).Sensor and detector interface is used to save space by using the 33-UFBGA, WLCSP package.The characteristics of Front End enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Surface Mount.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at -40°C~85°C TA in order to avoid unnecessary cooling processes.The input type adopted by the program is Analog, Digital.33 terminations prevent signals from reflecting off the transmission line's end.This device is configured with 1 functions.The voltage supply is 1.8V.Pins on a 33 component are designed to serve the specific functions of that component.An output type of I2C, SPI is used.The current supply 10μA is permissible for use.The minimum supply voltage is maintained at 1.7V.1.9V is maintained as the maximum supply voltage.
ADPD4001BCBZR7 FeaturesWith 1.8V channels
consumer IC type: 1.7V
ADPD4001BCBZR7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADPD4001BCBZR7 applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 33-UFBGA, WLCSP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 33 |
| Type | Front End |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 33 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B33 |
| Output Type | I2C, SPI |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Input Type | Analog, Digital |
| Current - Supply | 10μA |
| Length | 3.11mm |
| Height Seated (Max) | 0.56mm |
| Width | 2.14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |