RX-4571SAB0 PURE SN OverviewThere is an embedded version of real time clocks in the package SOP-14.This package has a package type of Reel.Electrical RTCs such as this have a 1.6V ~ 5.5V supply.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Real Time Clock Module.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks are recommended to operate at a temperature of -40°C ~ 85°C.In this electrical digital time clock, the supply voltage is 1V ~ 5.5V.In the RTC times, there is a memory of - that is available for storing programs as well as data.The RX-4571SA series represents this type of real time clock.
RX-4571SAB0 PURE SN FeaturesSOP-14 package
RX-4571SA series
RX-4571SAB0 PURE SN ApplicationsThere are a lot of Epson
RX-4571SAB0 PURE SN Real Time Clocks applications.
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
| Package / Case | SOP-14 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 14-SOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Battery Backup Switching | No Backup Switching |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | EPSON |
| Product Status | Active |
| RoHS | Details |
| Packaging | Reel |
| Series | RX-4571SA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Type | Real Time Clock Module |
| Voltage - Supply | 1.6V ~ 5.5V |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Memory Size | - |
| Time Format | HH:MM:SS:hh |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.95µA ~ 1µA @ 3V ~ 5V |
| Voltage - Supply, Battery | 1V ~ 5.5V |
| Features | Alarm, Leap Year |