S-35390A-T8T1G OverviewIn package 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), real time clocks can be found.In this case, time clock is packaged in the way of Tape & Reel (TR).A voltage of 1.3V~5.5V is supplied to this electrical RTC.Electrical real time clock type Clock/Calendar.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be -40°C~85°C.During operation, the value of Alarm, Leap Year can be ensured.It is possible to terminate transmission lines with 8 terminations, which means that the RTC module terminating the line matches its characteristic impedance.This electronic component receives a voltage of 3V.There are 8 pins on it.0.032MHz should be the maximum output frequency.1 timers are control real time clocks that emits a signal after receiving an input signal at a predetermined time.
S-35390A-T8T1G Features8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
8 terminations
8 pin count
S-35390A-T8T1G ApplicationsThere are a lot of ABLIC U.S.A. Inc.
S-35390A-T8T1G Real Time Clocks applications.
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e6 |
| Feature | Alarm, Leap Year |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.93μA~1.1μA @ 3V~5V |
| Information Access Method | SERIAL, 2-WIRE/I2C |
| Length | 4.4mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |