![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 300kHz |
| Base Part Number | SC1104 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 800mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~14V |
| Control Features | Enable, Phase Control, Soft Start |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Nominal Input Voltage | 14V |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Duty Cycle (Max) | 95% |
| Clock Sync | No |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |