| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -25°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 500kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | SG2525 |
| Function | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 5.15V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 20V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8V~35V |
| Max Supply Current | 20mA |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 8V |
| Topology | Buck, Push-Pull |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 100Hz~400kHz |
| Input Voltage (Max) | 35V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 100ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Fall Time (Typ) | 50 ns |
| Max Duty Cycle | 49 % |
| Output Phases | 1 |
| Height | 1.65mm |
| Length | 10mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |