![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -25°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 250kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | UC284*B |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 13.4V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Power Dissipation | 1.25W |
| Output Current | 200mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10V~30V |
| Max Supply Current | 17mA |
| Control Features | Frequency Control |
| Topology | Boost, Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz |
| Input Voltage (Max) | 25V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 50 ns |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Input Bias Current | -2μA |
| Height | 1.5mm |
| Length | 8.75mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |