SI4122-D-GMR OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 28-VFQFN Exposed Pad package. Under reflowing process, this clock generator ic is able to sustain a maximum temperature of 260. 28 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3V should be applied to this electronic frequency generator. Crystal is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 1.5GHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. The maximal supply voltage this clock generator would take is 3.6V. The supply voltage for this frequency synthesizer should be kept above 2.7V for safety considerations. Clock PLL works with 2.7V~3.6V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with Clock logic levels. This electronic component can be classified as a Frequency Synthesizer. This clock-generating IC is a 28-bit device designed explicitly for microprocessors.
SI4122-D-GMR FeaturesAvailable in the 28-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3V
SI4122-D-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI4122-D-GMR Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Frequency Synthesizer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |