SI52111-A1-GM2 OverviewThe Tray package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 10 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. The peak reflow temperature is used to run NOT SPECIFIED. Total number of uPs/uCs/peripheral ICs is CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC. 1 are present on the device. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 2.97V~3.63V can be supplied. This component primarily serves the purpose of PCI Express (PCIe). The output should be HCSL. Currently, there are 2012 publications of the part. In order to find information about a part, you need to start at SI52111. The Surface Mount mounting method is recommended. There are 10 pins on this device. When the supply current is set to 13mA, this part can operate. An excellent efficiency can be achieved when working at a frequency of 100MHz.
SI52111-A1-GM2 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL
with 10 Pins
SI52111-A1-GM2 ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI52111-A1-GM2 application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 100MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI52111 |
| Output | HCSL |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 13mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| Height | 750μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |