SI5326A-C-GMR OverviewClock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 36-VFQFN Exposed Pad package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 36 terminations in this file. In this case, LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 1.4GHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 1.71V~3.63V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a Clock Multiplier, Jitter Attenuator. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 36-bits in si36e. The related electrical components for the base part number SI5326 can be found below. A 36 pin is available on the clock PLL. It is part of the DSPLL® series of electronic components. The output frequency is magnified as high as possible with 2 signal outputs.
SI5326A-C-GMR FeaturesAvailable in the 36-VFQFN Exposed Pad
SI5326A-C-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5326A-C-GMR Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | DSPLL® |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 36 |
| Type | Clock Multiplier, Jitter Attenuator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SI5326 |
| Output | CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 36 |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.4GHz |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |