SI5335D-B03389-GM OverviewIt is packaged using the Tray method since it is a clock IC. Embedded in the 24-VFQFN Exposed Pad package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 24 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 1.8V. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. Clock PLL is capable of receiving a maximum of 1.98V as a supply voltage. RF synthesizer is comprised of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. There should be a voltage supply above 1.71V for this frequency generator in order to ensure its safety. With this clock-generating device, a high-quality clock output frequency of 200MHz can be produced. There are -40°C operations available on this frequency generator and it operates at low temperatures. It is possible for the clock generator ic to work at 85°C with a reduced performance. A frequency synthesizer with ALSO OPERATES AT 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY features better clock signal output.
SI5335D-B03389-GM FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 200MHz
SI5335D-B03389-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5335D-B03389-GM Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N24 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.98V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 200MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 200MHz |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |