TLC2932AIPW OverviewThe Tube method is used for packaging clock ICs. As part of the 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, this clock generator is embedded. This clock generator ic can sustain 260 degrees of temperature during reflowing. There are 14 terminations found in this file. To operate this time clock generator, 5V voltage should be applied. In this clock generator, CMOS is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. An up to 55MHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 2.85V~5.25V. Test statistics estimate a temperature of -20°C~75°C, which should be set as the ambient temperature. It has been classified as a Phase Lock Loop (PLL) electronic part, which means that it is a semiconductor. It is a 14-bit clock PLL designed specifically for microprocessors. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number TLC2932. There are 14 pins on the frequency generators that are available for use. Supply voltage 5V is what clock generator can handle. There is a ALSO REQUIRES 3V AND 3.3V SUPPLY feature on this frequency generator in order to produce a better clock signal. Using a frequency of 75MHz allows frequency synthesizer to achieve high efficiencies. Time clock generator supply currents should not exceed 50mA.
TLC2932AIPW FeaturesAvailable in the 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 5V
Operating supply voltage of 5V
TLC2932AIPW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLC2932AIPW Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338mg |
| Operating Temperature | -20°C~75°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Phase Lock Loop (PLL) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3V AND 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.85V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 75MHz |
| Base Part Number | TLC2932 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 500μA |
| Frequency (Max) | 55MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 50mA |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |