SI5340A-D07089-GM OverviewAs a clock IC, it uses the Tray package. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 44 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 1.8V is required. It would be possible to supply this clock PLL with 1.89V of power. This RF synthesizer has CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. For safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 1.71V. If the frequency generator's operating temperature exceeds 85°C, it may pose a ha85°Card. The clock PLL can synthesi1028MHze a clock frequency of 1028MHz with high quality. Temperatures below -40°C could result in this clock PLL failing to start up.
SI5340A-D07089-GM FeaturesSupply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 1028MHz
SI5340A-D07089-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5340A-D07089-GM Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N44 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 750MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 1028MHz |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |