MB88151APNF-G-100-JNERE1 OverviewClock generator is packaged in the way of Tape & Reel (TR). Clock PLL is embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. 8 terminations can be found in frequency generators. The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Crystal is designed for clock generator's input. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. 33.4MHz is the maximal value for normal operation. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. Clock generators should operate with the voltage supply of 3V~3.6V. The temperature should be set at -40°C~85°C to ensure reliable performance. CMOS is designed for clock generator's output. This electronic component can be classified into Fanout Buffer (Distribution), Spread Spectrum Clock Generator. The maximal supply current amounts to 7mA.
MB88151APNF-G-100-JNERE1 FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
MB88151APNF-G-100-JNERE1 ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
MB88151APNF-G-100-JNERE1 Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Spread Spectrum Clock Generator |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Output | CMOS |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Supply Current-Max | 7mA |
| Frequency (Max) | 33.4MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 33.4MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| Length | 5.05mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |