SI5367B-C-GQ OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tray method. This clock generator is embedded in the 100-TQFP package. 100 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 1.8V should be applied to this electronic frequency generator. Clock is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 808MHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. Clock PLL works with 1.71V~2.75V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL logic levels. This electronic component can be classified as a Clock Multiplier. This clock-generating IC is a 100-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number SI5367, its related parts can be found. There is an available 100 pin on the clock generators. This electronic part is a member of the DSPLL® series. Clock PLL is facilitated with 5 signal outputs to magnify output frequency as high as possible. SONET;SDH is a possible application for the clock generators.
SI5367B-C-GQ FeaturesAvailable in the 100-TQFP
Supply voltage of 1.8V
SI5367B-C-GQ ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5367B-C-GQ Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 499.688695mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | DSPLL® |
| Published | 1997 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Type | Clock Multiplier |
| Applications | SONET;SDH |
| Voltage - Supply | 1.71V~2.75V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Base Part Number | SI5367 |
| Output | CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 100 |
| Number of Outputs | 5 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 808MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 4:5 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |