AD9522-5BCPZ OverviewClock ICs are packaged using the Tray method. In the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 64 terminations in this file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, CMOS, LVDS, LVPECL is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 3.135V~3.465V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in CMOS, LVDS, LVPECL logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a Clock Generator, Fanout Distribution. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 64-bits in si64e. The related electrical components for the base part number AD9522 can be found below. A 64 pin is available on the clock PLL. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3.3V. The output frequency is magnified as high as possible with 12 signal outputs. By operating at a frequency of 2.4GHz, frequency generator is able to achieve high efficiency. Input data is combined with clock logic function Clock in this clock generator.
AD9522-5BCPZ FeaturesAvailable in the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
AD9522-5BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9522-5BCPZ Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 2.4GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD9522 |
| Output | CMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Supplies | 3.33.3/5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 100μA |
| Logic Function | Clock |
| Input | CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:12, 2:24 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 250MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 830μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |