SOMAM1808-10-1503QHCR OverviewA MPU Core-type board or module is used in this microcontroller.Processors with ARM926EJ-S, AM1808 cores drive it.The microcontroller is set to 0°C~70°C by default, which is the default setting.Flash size on this MCU electronics is 16MB.In the AM18xx series, this is one of the microcontrollers.The RAM size has been reduced to 64MB in order to ensure that the software runs normally.A 450MHz-speed motor drives the MCU chip.
SOMAM1808-10-1503QHCR FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, AM1808
Flash size of 16MB
Speed of 450MHz
SOMAM1808-10-1503QHCR ApplicationsThere are a lot of Logic
SOMAM1808-10-1503QHCR Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | AM18xx |
| Size / Dimension | 1.57 x 1.18 40mmx30mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Speed | 450MHz |
| RAM Size | 64MB |
| Core Processor | ARM926EJ-S, AM1808 |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 16MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |