TE0725-03-35-2C OverviewMicrocontroller FPGA Core is a module or board.A Artix-7 A35T-core processor drives microprocessor chip.Default settings for the microcontroller are 0°C~70°C.32MB is the size of the flash on the MCU electronics.The connector type is 50 Pin.TE0725-Series.100MHz speed is used by the MCU chip.
TE0725-03-35-2C FeaturesCore processor of Artix-7 A35T
Flash size of 32MB
Speed of 100MHz
TE0725-03-35-2C ApplicationsThere are a lot of Trenz Electronic GmbH
TE0725-03-35-2C Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Instrumentation
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | TE0725 |
| Published | 2012 |
| Size / Dimension | 2.87 x 1.38 73mmx35mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | 50 Pin |
| Speed | 100MHz |
| Core Processor | Artix-7 A35T |
| Module/Board Type | FPGA Core |
| Flash Size | 32MB |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |