SVF532R2K1CMK4 OverviewThe microprocessor is conveniently packaged in 364-LFBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 2 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around -40°C~85°C TA. The Vybrid, VF5xxR series contains it. A ARM® Cortex®-A5 + Cortex®-M4 processor powers this CPU. LPDDR2, DDR3, DRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has CAN, I2C, IrDA, LIN, MediaLB, SCI, SDHC, SPI, UART/USART interfaces to serve you better. I/O is run at 3.3V on this CPU. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Total terminations are 364. In the case of a 1.23V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. The maximum supply current is 1.26V.
SVF532R2K1CMK4 FeaturesARM® Cortex®-A5 + Cortex®-M4 Core
SVF532R2K1CMK4 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SVF532R2K1CMK4 Microprocessor applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Package / Case | 364-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Vybrid, VF5xxR |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 364 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.23V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B364 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.16V |
| Speed | 400MHz, 133MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A5 + Cortex®-M4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | Yes |
| RAM Controllers | LPDDR2, DDR3, DRAM |
| USB | USB 2.0 OTG + PHY (1) |
| Additional Interfaces | CAN, I2C, IrDA, LIN, MediaLB, SCI, SDHC, SPI, UART/USART |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ MPE |
| Security Features | ARM TZ, Hashing, RNG, RTC, RTIC, Secure JTAG, SNVS, TZ ASC, TZ WDOG |
| Display & Interface Controllers | DCU, GPU, LCD, VideoADC, VIU |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |