T2081NSN8T1B OverviewPacked in 896-BFBGA, FCBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. The CPU has 4 Core 64-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~105°C TA. It comes from the QorIQ T2 series. This CPU is cored with a PowerPC e6500 processor. This CPU uses DDR3, DDR3L RAM controllers. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. There are 780 terminations totally. With a 1.025V voltage supply, the part should be turned on and run. The supply voltage should not exceed 1.055V. This CPU has a wide external data Bus width of 64.
T2081NSN8T1B FeaturesPowerPC e6500 Core
T2081NSN8T1B ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
T2081NSN8T1B Microprocessor applications.
Measurement and control field
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 896-BFBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Series | QorIQ T2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| ECCN Code | 3A991.A.1 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.025V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.055V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.995V |
| Speed | 1.8GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e6500 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Ethernet | 1Gbps (8), 2.5Gbps (4), 10Gbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 4 Core 64-Bit |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure Debug, Tamper Detection, Volatile key Storage |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.61mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |