T4241NXE7TTB OverviewDue to its 1932-BBGA, FCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. Cores/Bus width of the CPU is 24 Core 64-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the QorIQ T4 series. PowerPC e6500 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR3, DDR3L. Featuring I2C, MMC/SD, PCIe, RapidIO, SPI, UART interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 1.8V 2.5V I/O running on this CPU. The type MICROPROCESSOR, RISC belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. Using a 1.025V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. Supply current is maximum at 1.055V. An external data bus width of 64 is available on this CPU. A clock frequency of 133.3MHz is used by the CPU microprocessor.
T4241NXE7TTB FeaturesPowerPC e6500 Core
T4241NXE7TTB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
T4241NXE7TTB Microprocessor applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 1932-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Series | QorIQ T4 |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.025V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1932 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.055V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.995V |
| Speed | 1.8GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e6500 |
| Clock Frequency | 133.3MHz |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V |
| Ethernet | 1Gbps (13), 10Gbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 24 Core 64-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | I2C, MMC/SD, PCIe, RapidIO, SPI, UART |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure Debug, Tamper Detection, Volatile key Storage |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 45mm |
| Height Seated (Max) | 3.33mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |