TAS5026IPAGRG4 OverviewIt comes in a case with Tape & Reel (TR). It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 64-TQFP case. The device is with 6 channels. This part includes Modulator functions for your reference. The device can be applied in Digital Audio Interfacing. It is supplied votage within 3V~3.6V. This device operates temperature at the range of -40°C~85°C TA. The number of terminations on the chip is 64. Similar parts can be found by searching for the TAS5026 family. Please refer to the related specifications of the device : 32kHz ~ 192kHz. There are 64 pins accessible on the chip. CONSUMER CIRCUIT can be used to sort the part's consumer IC type. The minimum supply voltage (Vsup) for this part should not be less than 3V. This electrical component belongs to the PurePath Digital™ series.
TAS5026IPAGRG4 FeaturesWith 64-TQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
TAS5026IPAGRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TAS5026IPAGRG4 Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PurePath Digital™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TAS5026 |
| Function | Modulator |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C, I2S |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |