TAS5518PAGG4 OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 64-TQFP case has been embedded with it. I have a device with 8 channels attached to it. In this part, you will find Modulator functions that you may find useful. In addition to being used in Digital Audio Interfacing, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -20°C~70°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 64 terminations, which means it has 64 terminations on it. The TAS5518 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. In order to better understand the specifications of the device, please refer to the following details: 32kHz ~ 192kHz. As far as the 64 pins on the chip are concerned, they are accessible. It is possible to sort the consumer IC type of a part using CONSUMER CIRCUIT. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 3V. The voltage can be given at 3.3V volts. When a 3.6V-voltage supply is applied, the chip conducts.
TAS5518PAGG4 FeaturesWith 64-TQFP channels
operate temperature at the range of -20°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
TAS5518PAGG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TAS5518PAGG4 Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 270.000858mg |
| Operating Temperature | -20°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TAS5518 |
| Function | Modulator |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | I2C, I2S |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |