TDA8929T/N1,118 OverviewWith Tape & Reel (TR), it comes in a case. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. The 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case is embedded in it. With 2 channels, the device is equipped. You can refer to Audio Signal Processor functions in this part. Automotive Audio, Consumer Audio is one of the possible applications of the device. Votage within ±15V~30V is supplied. The device operates at a temperature in the range -40°C~85°C TA. On the chip, there are 24 terminations. Using the TDA8929 family as a search term will yield similar parts. The following specifications apply to the device: Class D. Consumer IC types can be sorted with AUDIO AMPLIFIER. This part should have a minimum supply voltage of 15V (Vsup). Once 30V is reached, the maximal supply voltage (Vsup) is reached. 30 dB should remain the voltage gain. The bandwidth available for data transfer is 22 kHz.
TDA8929T/N1,118 FeaturesWith 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: AUDIO AMPLIFIER
TDA8929T/N1,118 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
TDA8929T/N1,118 Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Automotive Audio, Consumer Audio |
| Voltage - Supply | ±15V~30V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | TDA8929 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 30V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 15V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Bandwidth | 22 kHz |
| Specifications | Class D |
| Gain | 30 dB |
| Consumer IC Type | AUDIO AMPLIFIER |
| Harmonic Distortion | 0.1% |
| Length | 15.4mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |