TE0630-01IV OverviewA FPGA, USB Core module or board is used in the microcontroller.It has Spartan-6 LX-150 cores and is driven by a processor.Microcontrollers are configured by default to -40°C~85°C.MCU chips flash size is 8MB.B2B' stands for connector type.This MCUs belongs to the TE0630 Series of MCUs.A minimum RAM size of 128MB is set to enable the software to run normally.During operation, the MCU chip moves at 100MHz speed.Microprocessor chip is powered by the Cypress EZ-USB FX2LP Core Processor.
TE0630-01IV FeaturesCore processor of Spartan-6 LX-150
Flash size of 8MB
Speed of 100MHz
TE0630-01IV ApplicationsThere are a lot of Trenz Electronic GmbH
TE0630-01IV Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | TE0630 |
| Published | 2013 |
| Size / Dimension | 1.6 x 1.9 40.5mmx47.5mm |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Connector Type | B2B |
| Speed | 100MHz |
| RAM Size | 128MB |
| Core Processor | Spartan-6 LX-150 |
| Module/Board Type | FPGA, USB Core |
| Flash Size | 8MB |
| Co-Processor | Cypress EZ-USB FX2LP |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |