FS-335 OverviewMCU Core is the type of module or board that is used in this microcontroller.Microprocessor chip is powered by a processor with a total of ElanSC520 cores in it.It is default for the microcontroller to set the mode to 0°C~70°C.There is a flash size 2MB on the MCU electronics.This is done to make sure that the software is able to run normally and that the RAM size is reduced to 16MB.In this MCU chip, the speed is set to 133MHz.For as long as microprocessor continues to operate accurately at the 133MHz frequency, microprocessor will continue to function correctly.The package has the Module extension.As of right now, 70°C is the maximum operational temperature at this time.Microprocessor should be warmer than 0°C when microprocessor is operating.
FS-335 FeaturesCore processor of ElanSC520
Flash size of 2MB
Speed of 133MHz
FS-335 ApplicationsThere are a lot of Digi
FS-335 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Published | 2014 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Frequency | 133MHz |
| Speed | 133MHz |
| RAM Size | 16MB |
| Core Processor | ElanSC520 |
| Density | 15.3 Mb |
| Module/Board Type | MCU Core |
| Flash Size | 2MB |
| Length | 91.5mm |
| Width | 58.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |