TFF11105HN/N1,118 OverviewLocated in the Tape & Reel (TR) package, it can be accessed. 24-VFQFN Exposed Pad comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 10.8GHz. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of -40°C~85°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 3V~3.6V. Component Ku band VSAT applications serves the main purpose. 2010 Parts of the part have not been published. You will be able to search for information based on TFF11084. The board includes 24 pins.
TFF11105HN/N1,118 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
TFF11105HN/N1,118 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
TFF11105HN/N1,118 application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | TFF11084 |
| Pin Count | 24 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 10.8GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Main Purpose | Ku band VSAT applications |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |