TLC555IDRG4 OverviewA 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)-shaped packaging surrounds the digital timer. There is 2.1MHz frequency set on the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer can supply a voltage of 3V~15V. The type of chips can be divided into 555 Type, Timer/Oscillator (Single). The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 360μA voltage. The LinCMOS™ relates to the digital timer's series. It is based on TLC555. The timer clock contains 8 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 3V. The sum of the IC chip pins is 8 . The number of the chip's terminations sums up to 8. The timer clock has 72.603129mg in weight. The timer clock runs quiescent current at 250μA. The number of Timers/Counters on the device is 1.
TLC555IDRG4 FeaturesOperate frequency at 2.1MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Quiescent Current at 250μA
1 Timers/Counters
TLC555IDRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLC555IDRG4 Programmable Timers & Oscillators applications.
Internet of Things (IoT)
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | LinCMOS™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 725mW |
| Voltage - Supply | 3V~15V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 2.1MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TLC555 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Operating Supply Current | 360μA |
| Nominal Supply Current | 250μA |
| Power Dissipation | 725mW |
| Quiescent Current | 250μA |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.5mA |
| High Level Output Current | -10mA |
| Low Level Output Current | 100mA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |