ICM7555ID,623 OverviewThe timer clock is enclosed in a packaging that is attached to the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width). Set the frequency of the timer to 500kHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Mounting type Surface Mount is recommended.It is possible to provide a voltage of 3V~16V by using the programmable timer.The type of chips can be divided into 555 Type, Timer/Oscillator (Single). The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 180μA. It is based on ICM7555. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 8 . The number of the chip's terminations sums up to 8.
ICM7555ID,623 FeaturesOperate frequency at 500kHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:180μA
ICM7555ID,623 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
ICM7555ID,623 Programmable Timers & Oscillators applications.
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
Long Time One Shot
“Heartbeat” Timers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~16V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 500kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ICM7555 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 16V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Current - Supply | 180μA |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |