TLV320ADC3001IYZHT Overview16-UFBGA, DSBGA is available as a package.There is a Tape & Reel (TR) package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -40°C~85°C to maintain normal operation.There is an outstanding ADC, Audio that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 1.65V~1.95V 2.6V~3.6V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 16.You can access high performance with 1 functions here.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 3 channels.In case you are interested in similar specs, you can search "TLV320ADC3001".ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 3.3V.In terms of pin count, it has 16.ADCs/DACs is a device that can capture data in 16-bADCs/DACs resolution.There are 16 pins on the unit.In many cases, the Surface Mount technique improved feasibility.The device can be supplied using 3.3V.There are 2 analog IN channels implemented due to the high-level acquisition of analog sources.Data acquisition is optimized by setting 0 DAC channels.The unit belongs to the NanoFree™ series.A data acquisition system is not complete without 2 converters.
TLV320ADC3001IYZHT FeaturesSurface Mount acquisition unit
3 channels process
16-Bit acquisition unit
3.3V unit
2 converters
TLV320ADC3001IYZHT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320ADC3001IYZHT ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-UFBGA, DSBGA |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | NanoFree™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC, Audio |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Power Dissipation | 1.05W |
| Voltage - Supply | 1.65V~1.95V 2.6V~3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | TLV320ADC3001 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Unipolar |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | I2C, Serial |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| Power Dissipation | 1.0526W |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | DSP, I2S |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | 96k |
| Power Consumption | 17mW |
| Number of Converters | 2 |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 92 dB |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of DAC Channels | 0 |
| Height | 625μm |
| Length | 0m |
| Width | 0m |
| Thickness | 480μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |