TLV320DAC26IRHBRG4 OverviewEnclosed in the 32-VFQFN Exposed Pad package.This data acquisition unit is available in the Tape & Reel (TR) package.To maintain normal operation, the working temperature is advised to be set as -40°C~85°C.You can get what you paid from this outstanding DAC.To save more space, mount this part through Surface Mount.If your meter doesn't read 2.7V~3.6V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.There are 32 terminations in total.1 functions here to access high performance for whatever applications.Try searching "TLV320DAC26" if you fancy parts with similar specs.3.3V is the common amount of voltage that should be applied to this data acquisition unit.Speaking of pin count, it has 32 pins.This is a high resolution 24-bit data acquisition device.The unit comprised 32 pins.The Surface Mount technique improved the feasibility for many cases of use.This device can be supplied using 3.3V.2 DAC channels are set in order to get the best out of acquired data.This device got 0 ADC channels and remarkable characteristics performance.
TLV320DAC26IRHBRG4 FeaturesSurface Mount acquisition unit
24-Bit acquisition unit
3.3V unit
0 ADC channels
TLV320DAC26IRHBRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320DAC26IRHBRG4 ADCs/DACs applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 69.994973mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | DAC |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TLV320DAC26 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | SPI, Serial |
| Nominal Supply Current | 2.4mA |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 96k |
| Power Consumption | 11mW |
| Conversion Rate | 48 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 97 dB |
| Number of ADC Channels | 0 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |